Fejdíszes Cerkóf
A fejdíszes cerkóf az emlősök osztályánák a főemlősök rendjébe , ezen belül a cerkóffélék családjához és a cerkófmajomformák alcsaládjához tartozó faj. Dél-Afrika keleti vidékétől Zimbabwéig , Kenyáig , és Zairéig honos. Egyes populációk Dél-és Kelet-Afrika erdeiben élnek. A fajt élőhelye pusztulása veszélyezteti. A majom fej-törzs-hossza 40-70 centiméter. A hím testtömege 8-10 kilogramm , a nőstényé 4-5 kilogramm. Bundája puha és vastag , lábánál és vállánál a sötétbarnától és kékesfeketéig változhat a színe. Háta és oldalai szürkésbarna árnyalatúak. Kerek fején rövid orr ül. Szeme felett szemöldöksáv húzódik. Fülpamacsai fehérek. Farka hosszú , egyensúlyozásra szolgál , a majom általában ívben behajlítva tartja. Hátsó lába a mellsőnél hosszabb. A fejdíszes cerkóf ügyesen mozog a fákon.
A nőstények egy vezérhímmel alkotnak háremet , más hímek magányosan élnek. Egy háremben 10-30 nőstény is élhet. A hímek uralma egy hárem fölött nagyon változó idejű lehet , néhány héttől több évig. Tápláléka általában gyümölcs , valamint bogarak , madarak , tojások és kis emlősök de fakéreg is , emiatt az erdészek kártékonynak minősítik. Fogságban 20-30 évig él.
Az ivarérettséget valószínűleg 5-6 éves korban éri el. A párzási időszak területenként eltérő. A vemhesség 5-6 hónapig tart, ennek végén egy utód jön a világra. A kölyök először az anyja hasi szőrzetébe kapaszkodik, azután rövid időre rá, már az anyja hátán is ül. A hímek ivarérettségük elérésekor elhagyják a csapatot, a nőstények pedig egész életükben a háremben maradnak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése